• thunderstruck

  34.
  inanılmaz gaz bir parça, asla eskimiyor.

  https://youtu.be/v2AC41dglnM

  Edit: bizim karizmatik çellistler de çalmış bunu, yeni gördüm. Fantastik bir versiyonu olmuş, klip de esprili hoş.*

  https://youtu.be/uT3SBzmDxGk

  (bkz: 2cellos)
  6 ... elisabethvogler
 • anın görüntüsü

  43788.
  anın görüntüsü

  içimdeki at hırsızı çerkesi durdurmaya çalışıyorum.*
  12 -2 ... elisabethvogler
 • sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

  21347.
  kader dediğimiz kırılmamış bir zincirdir ; ailelerimizden acılarını ve hatalarını da miras alırız. annem de babam da çeşitli acılarla yoğurularak büyümüşler, gün yüzü görmemişler tabiri caizse. bu yüzden anneme çok kızgınım, o zincirin halkası olmaya boyun eğip bir gün dahi mutlu olamayacağı bir evlilik yapmış. kızmakla birlikte anlıyorum onu, insan alıştığı düzeni arar daima. ezelden bozuk düzeni bozulacak diye korkar, başkasına akıl erdiremediği gibi başka türlüsüyle de rahat edemez.

  babamsa bu yaşına dek başkaları için yaşamış bir insan. o da başka türlüsünü bilmez, daima başkalarını düşünür başkaları için çalışıp başkaları için kazanır. sorsan, altmış küsur yaşındaki bu adamın kendi için yaşadığı tek bir günü , kendin için ne yaptın bu yaşa dek desen verecek cevabı yoktur. sağ olsun, bize de bıraka bıraka bunu miras bıraktı ; borca harca dahi tavdık oysa.

  doğar doğmaz başkaları için yaşamayı öğrendim ben de. küçüklüğümü anlatırken, sen hep büyük insan gibiydin, konuşmaya başladığında bile istanbul türkçesi konuşuyordun diye dalga geçerler. öyleydi de, daha el kadarken eşek kadar kuzenlerime içeri girin üşüteceksiniz diye çıkışır ; elimdeki oyuncağı ağlamasın diye görev gibi iliştirirdim ellerine. halen dünyada avutulmayı, sevilmeyi, mutlu olmayı hak eden başkalarıymış gibi gelir. ben öylesine, öleceğim günü beklemek için doğmuşum sanki.

  annem de babam da hep çalışırlardı, küçücük evde onlarla tek bir hatıram yok desem yeridir ; arada kurcalarım hafızamı, uydurma anılar bulurmuşum gibi gelir. anneme mektuplar yazıp resimler çizerdim, hala saklar ; geçenlerde, ''tekrar okudum çok güzellerdi'' deyince, ben de bakayım deyip karıştırdım biraz ; okumaz olaydım. on yaşlarındayken, anne ben aslında ölmek istiyorum ama sen ve kardeşim için yaşıyorum yazmışım kağıda. öyle oturdu ki içime, ne o zaman sormuş kızım neden ölmek istiyorsun diye, ne yeniden okuyunca soracak cesareti bulmuş. bir de güzel bulmuş üstelik ! en acısı, küçücük bir çocukken dahi yaşamı kendime layık görmemişim. şimdi annemin karşısına çıkıp söylesem bunları, kızsam çocuk gibi kucağıma yatıp ağlar. neden ölmek istedin diye sormaz yine, ben iyi bir anne olamadım değil mi diye sorup teselli edilmeyi bekler.

  ben de çıkardım bir küçüklük fotoğrafımı, pek de güzelmişim, ağlaya zırlaya özür diledim o çocuktan. sana sahip çıkamadım, yaşamayı bile öğretemedim diye af diledim; belki biraz da anneme benzedim.

  https://youtu.be/tg994BPCOIo

  Edit: bkz'ler parçaya ait.

  (bkz: antony and the johnsons)
  (bkz: edgar allan poe)
  9 -1 ... elisabethvogler
 • uludağ sözlük kitap takas platformu

  30.
  Yıllar evvel buradan birkaç kişiyle hediyeleşmişliğimiz olmuştu, takas biraz tatsız bir tanım olur, sevimliydi. Saçlarımı kesip kesip minik bir notla kitapların arasına iliştiriyordum, ne romantikmişim.

  Şimdi ne kitaplığımdan bir kitap ne saçımdan bir tutam paylaşırım, tontiş gözünü açtı !*
  7 -2 ... elisabethvogler
 • film önerileri

  432.
  el secreto de sus ojos

  Arjantin-ispanyol sineması ortak yapımı gerilim türünde nefis bir yapıt. Benim nezdimde kült bir filmdir, hala izlememiş olmanız üzücü olur fakat genelde 'sıkıcı' diye değerlendirilen filmlerin hastası olduğumdan mütevellit öneri olarak görece hareketli bir film tercih ettim.

  iyi seyirler.

  " Bir erkek her şeyini değiştirebilir.
  Yüzünü, evini, ailesini, kız arkadaşını, dinini, tanrısını..

  Yine de değiştiremeyeceği bir şey var, Benjamin.

  Tutkularını değiştiremez."
  6 -1 ... elisabethvogler
 • haberi vermeye korkan haber kanalları

  3.
  cüneyt özdemir sağ olsun haber kanallarının yapamadığını yapıp YouTube kanalından istifanın perde arkasını irdeliyor.

  Ne günlere kaldık !
  4 ... elisabethvogler
 • bir kızdan alınan en iyi iltifat

  14.
  Benim için en özeli küçüklüğümü gören bir kadından gelmişti : "çok güzelsin, kızım olsa tıpkı sana benzesin isterdim."

  Adeta bir pinata gibi içimden şekerler dökülecekti, sıcacık bir iltifattı.

  Bunu şimdiki halime değil de küçüklüğüme karşı söylemesi biraz hüzünlü tabii.*
  7 ... elisabethvogler
 • neden uyanıksın

  84.
  Hiç havalı bir sebebim yok, kendi yatağımdan uzakta olduğum yetmiyormuş gibi kuzenimle birlikte yatıyorum ve kendisi yorganı ele geçirmiş durumda.

  Cenin pozisyonunda ölmeyi bekliyorum.

  neden uyanıksın
  6 ... elisabethvogler
 • kasım ayı

  8.
  Her yıl, opeth' in Dirge for November parçasıyla selamladığım ay.

  https://youtu.be/CPb7_Wq2Sn4

  (bkz: orgazm)
  7 ... elisabethvogler
 • sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

  21310.
  hayatımın en zor akşamlarından biriydi. her şeyi tam olduğu, sağlığı sıhhati yerinde olduğu halde ölmek isteyen insanların yüzüne tükürmek istedim, kendi acılarımdan tiksindim.

  on beş yaşında bir kız kuzenim var, bir buçuk yıl önce elinde bir yumru oluşmuştu, kanser olduğu yapılan yanlış ameliyat sonucu ortaya çıktı. Almanya' da yaşıyorlar ve nasıl boktan bir sağlık sistemiyse o ilk ameliyat tümörün yayılmasına sebebiyet verdi, bir süre kemoterapi aldı ve iki berbat ameliyat daha geçirdi. son ameliyatların da yanlış yapıldığı öğrenilince ailesi türkiye' de deneyimli bir doktora getirdiler. dün doktor iki parmağının alınması gerektiğini ve başka bir alternatif olmadığını söyledi.

  hastalığı hususunda o kadar olgun bir çocuk ki dökülen saçlarına, kirpiklerine ve yorgun bedenine rağmen inanılmaz neşeli ve umut dolu. ailesi de yıpranmış haliyle ve tüm olgunluğuna rağmen bir çocuk olduğu için parmaklarının alınmasının gerekli olduğunu kısmen saklamışlar. bugün alanımdan ötürü benden yardım istediler konuşmak adına ve tüm kuzenlerinin toplanıp destek olarak konuşmasının uygun olacağını söylediler, oldukça boktan bir fikir olmasına rağmen kabul ettim elbette.

  yedi kişi çocuğun önüne dikilip ameliyatın gerekliliğinden söz açtık. gözlerini tavana dikişi, parmaklarıyla oynayışı, dolan gözleri.. yer yarılsa da içine girsem dediğim yegane an. tek kelime edemeyip ağlamaya başladı tabii. durumun aptallığına dayanamayıp başka bir odaya götürdüm, o ağladıkça ben içime ağlayarak konuştum. bu denli soğukkanlı olduğumu bilmezdim, kendimi sıkmaktan tüm vücudum titriyordu ; halen başım ağrıyor ve midem bulanıyor fakat o an gözlerim dahi dolmadan tüm dirayetimle konuştum onunla. yarım türkçesiyle, ' ameliyatı kabul ediyorum ama korkuyorum, nasıl bir his parmaklarım şimdi var ama birkaç gün sonra yok ' deyişindeki çaresizlik kalbimin orta yerine oturdu.

  ne denli olgun davransa da, güçlü durmaya çalışsa da neticede çocuk. ışın tedavisinin iyi geleceğini sayıklayıp durdu bir süre, onu başka alternatifin olmadığına ikna etmek için hayli uzun bir konuşma yaptım lakin ben de eridim onunla. uzun konuşmalar ve ağlayışlar sonucu ikna oldu, ben o odadan tek damla gözyaşı dökmeden çıkmayı başarabildim ama orada neler bıraktım bilmiyorum; kalbimden, ruhumdan bir şeyler koptu sanki. kendi acılarımdan utandım, eşek kadar heriflerin ufacık bir sorunda hayata küsüşlerinden utandım, bir çocuğun minik kalbini acıyla kıvrandıran her şeye sövüp saydım.

  umuyorum ki iyileşip eskisi gibi huzurla gülümseyecek. acının yarattığı paylaşma ihtiyacıyla hayli karmaşık bir yazı yazdığımın farkındayım fakat elimden fazlası gelmiyor. sevgili yazar, sağlığına ve sevdiklerine, saçlarından parmaklarına her noktana sarıl, her noktanı sev. hepimiz yapıyoruz ne yazık ki lakin burun kıvırıp yüz çevirdiğimiz hayatlar bazen başkaları için o kadar kıymetli bir konumda olabiliyor ki.. yaşamın ne denli kıymetli olduğunu bir çocuğun yaşamak adına verdiği mücadelede anlıyorsunuz, umarım ne siz ne de sevdikleriniz bir nefesin mücadelesini vermek durumunda kalmazsınız.

  Usta ve margarita' da şu satırlar geçiyordu : " Evet, insanoğlu ölümlü," dedi. "Ama bu kadarla kalsa çok önemli değil. işin kötüsü, insan hiç beklenmedik bir anda ölüyor. işte işin püf noktası bu. Ve insan, akşama ne yapacağını bile bilecek durumda değil."

  Oysa ne kadar eminiz ölümsüzlüğümüzden; kibrimizden utanıyorum.

  Gecenin parçası olsun, insan insan.

  "Can, can deyü söylerlerdi
  Ben can nedir şimdi bildim"

  https://youtu.be/fEzpsVi1Qd0
  19 -1 ... elisabethvogler
 • zeytinyagli dolma kalem tarzı entry girmek

  21.
  Nevi şahsına münhasır bir tatlılıkta entry girmektir, biz beceremeyiz !!!*
  6 -3 ... elisabethvogler
 • altın tasta gül kuruttum

  5.
  Kalenderi yorumunu çok beğeniyorum.

  https://youtu.be/YXcVuNdNOIs
  4 ... elisabethvogler
 • yazarların hayalleri

  138.
  Yurt dışında astrofizik okumak.

  Bir gün gerçek olmasını ümit ediyorum.

  (bkz: lütfen olsun çünkü)
  10 ... elisabethvogler
 • gece miyavlayan kedi

  14.
  Bugün elmalı turta yapmıştım küçük kuzenime, gece dayanamadım zararlı da olsa bir lokma bizim kediciğe de verdim; vermez olaydım.

  Bıdık benimle takıla takıla tatlı canavarı oldu, iki saat turtadan vereyim diye kapıda miyavladı; Yavrum öyle ağlarken yüreğim el vermedi ben de yiyemedim.

  Kasım'da olsa olsa turta miyavlaması olur yani, herkes kapısının önüne bir tabak turta bıraksın.*

  (bkz: sokak dobişlerini turtalandıralım kampanyası)
  5 ... elisabethvogler
 • mientras duermes

  12.
  Başarılı bir ispanyol gerilim filmi.

  Filmde baş karakterimiz olan cesar' ın mutsuzluğunu ve bunu etrafındaki insanlara yayma arzusuyla gelişen olayları izliyoruz. Cesar öyle mutsuz ki, etrafında tek bir mutluluk kırıntısı dahi görmeye dayanamıyor; Clara'ysa daima neşeli bir kadın, Cesar herkesi mutsuz etmeyi başardığı halde ne yaparsa yapsın Clara' nın mutluluğunu yok edemiyor ve olaylar burada başlıyor.

  içerisinde luis tosar' ın olduğu her filme varım, adam karizmanın vücut bulmuş Hali resmen. Bu filmi de korku/gerilim türü olduğunu göz ardı ederek izlemiştim ki haklı çıktım; korkma yahut gerim gerim gerilme beklentisiyle izlenmemeli, ki bir psikolojik gerilim filmi olarak oldukça dingin ilerliyor. Filmin sonlarına doğru tansiyon artıp gerilseniz de filmin başarılı olduğu asıl nokta karakterlerin psikolojilerinin yansıtılışındaki ustalık bana kalırsa.

  ispanyol sinemasını bu yüzden seviyorum, adamlar en cacık filmlerin çıktığı korku-gerilim türüne bile yeni ve farklı bir bakış getirip çıtayı yükseltmeyi başarıyor; Tam anlamıyla özgün ve klişe yumaklarından uzak bir film.

  " Benim sorunum işte bu. Mutlu olamıyorum. Hiç olmadım. Galiba ben o kapasiteyle doğmamışım. Kör veya sağır doğmak gibi bir şey. Ama daha beteri. "

  Edit: Clara' nın başucundaki kitapla Bergman' a da selam çakmış balaguero, aklım hemen persona' ya gitti tabii Cesar karakterini de düşününce. Oradan da abre Los ojos' un cesar' ına.. bir bağ var mıdır bilemedim fakat şimdiden kafamda bütünleşti hepsi, belki de apartman görevlisi Cesar, yakışıklı ve zengin cesar' ımızın personasıdır kim bilir?
  5 ... elisabethvogler
 • ideal erkek fiziği

  25.
  Şunu bir kadın paylaşsa satırlarca ne tür bir ilgi budalası olduğundan söz edilir, ahlaksız olmakla suçlanıp yerden yere vurulurdu sanırım.

  Bu denli tutarlı olmanız gözlerimi yaşarttı kuzum..

  ideal erkek fiziği

  "Give me compliments
  i said give me compliments
  Bitte schnell !"
  9 -1 ... elisabethvogler
 • yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek

  22.
  Yaşar kemal' in cenazesinde bu şiiri öyle bir okuyor ki Haydar ertem.. gece, bir şiiri aştığınızda bitiyor bazen.

  https://youtu.be/mGKn8BHZvCg

  "Henüz böyle yağmalanmamıştı gençliğimiz.."
  6 ... elisabethvogler
 • speedy mustafa

  24.
  Bir dakika yirmi üç saniye ancak bu kadar verimli olabilirdi. miskete düşercesine Şahika koçarslanlı misali salon kadını çizgimden kaydırıyor bu çocuk beni, eğlenmek isteyince soluğu videosunda alıyorum.

  https://youtu.be/V7xuEu95tcQ

  Bu arada o Nutella atma muhabbetinin gerçek olduğunu öğrenince baya gülmüştüm, son goku tekelci Ahmet abi var her türk insanın içinde ikna oldum.*

  (bkz: Kirikkalp uzun tire altmış yedi)
  6 -1 ... elisabethvogler
 • sometimes i like to lie

  1.
  Damar heriften güzel bir parça. Bayılıyorum bu çocuğun video ortamlarına, oradaki enerjiye !

  Ekşi'de biri çıkarın mangalı sakladığınız yerden demiş.* sahiden, köşede mangal yapıyorlarmış da bir şarkı çığıralım demişler gibi bir samimiyet akıyor videolarından.

  Zahmet edip açar mısınız bilinmez ama gecenizi bir miktar güzelleştirir umarım.

  https://youtu.be/QxUcmf8PI4o
  5 ... elisabethvogler
 • janis joplin

  190.
  Sen nasıl bir kadınsın, gecenin bir vakti hasta yatağımda şu sümüklü halimle beni bile gaza getirdin !

  Ansızın, hayli depresif müzik listemde yakaladı kendileri; Uzun zaman olmuş.

  https://youtu.be/cM0T9fumD5k

  (bkz: maybe)
  4 ... elisabethvogler
 • yeni şeyler getiriyorum