• tek başına saatlerce yürümek

  63.
  iki yıl önce, o zamanlar sahil kenarındaydı evimiz, bolca gerçekleştirdiğim eylem.

  yürürken güzel insanlarla tanışmak, denizde bırakmak gözlerini, rüzgarı teninde hissedip düşüncelerinde kaybolmak.. uzunca yürüdükten sonra sahilin sakin bir tarafında kumlara oturup hafif bir rüzgar eşliğinde kitap okumak öyle güzeldi ki.

  o günleri anımsatan bir parça bırakıp esenlikler diliyorum

  https://www.youtube.com/watch?v=DwrHwZyFN7M+
  7 -1 ... elisabethvogler
 • özdemir asaf

  1601.
  yokuşun başında vuruşup aramızdan yiten şair, insan.

  Bir sabah uyandım,
  Duruyordu karşımda
  Düşmancasına,
  Bir cam,
  Aldanmış,
  Kendini ayna sanmış..

  aynanın oyunu
  8 ... elisabethvogler
 • primer

  16.
  oldukça küçük bir bütçeyle çekilen, en iyi ' zaman yolculuğu' filmi.

  diğer zaman yolculuğu filmleri baya çerez kalıyor bu filmin yanında. filmdeki her detayı ben de anlayamadım elbette, sırf bunun için mühendislik falan okumalıyım keza yönetmeni de mühendis imiş. absürt detaylara maruz kalmadan sağlam bir bilim kurgu filmi izlemek isteyenlere önerilir.

  '' Sadece sahip olamayacağın şeyleri istediğine göre, herhangi bir şeye sahip olabilsen ne isterdin ? ”
  2 -1 ... elisabethvogler
 • en nefret edilesi duygu

  9.
  pişmanlık.

  ihtimalleri düşleyerek yaşamaya mecbur eder. ya yapsaydım/yapmasaydım, acaba, değişir miydi, olur muydu, farklı.. gibi binlerce yardımcısı vardır.
  4 ... elisabethvogler
 • dr jekyll and mr hyde

  6.
  birkaç ay evvel, nabokov' un önerisiyle okuduğum nefis kitap.

  nasıl bu kadar geç kalmışım ?! ondan sonraki tüm kitap ve filmlerin, bilhassa kafka' nın dönüşümkitabının ilham kaynağı bana kalırsa. aklıma gelen ilk eserlerden biri de coelho' nun şeytan ve genç kadın kitabı oldu. şöyle bir bölümü var ki yıllardır aklımdan çıkmaz satırları, aynı şekilde bu kitabı tamamladığını da düşündüğüm bir bölüm :

  '' leonardo da vinci ' son akşam yemeği ' isimli resmini yapmayı düşündüğünde büyük bir güçlükle karşılaştı. iyiyi isa ' nın bedeninde, kötüyü de isa ' nın arkadaşı olan ve son akşam yemeğinde o ' na ihanet etmeye karar veren yahuda ' nın bedeninde tasvir etmek zorundaydı. resmi yarım bırakarak bu iki kişiye model olarak kullanabileceği birilerini aramaya başladı. bir gün bir koronun verdiği konser sırasında korodokilerden birinin isa tasvirine çok uyduğunu fark etti. o'nu poz vermesi için atölyesine davet etti, sayısız eskiz çizdi. aradan üç yıl geçti... ' son akşam yemeği ' neredeyse tamamlanmıştı, ancak vinci henüz yahuda için kullanacağı modeli bulamamıştı. leonardo'nun çalıştığı kilisenin kardinali, resmi bir an önce bitirmesi için ressamı sıkıştırmaya başladı... günlerce aradıktan sonra leonardo vaktinden önce yaşlanmış genç bir adam buldu. paçavralar içindeki bu adam sarhoşluktan kendinden geçmiş bir durumda kaldırım kenarına yığılmıştı.. leonardo yardımcılarına adamı güçlükle de olsa kiliseye taşımalarını söyledi, zira artık eskiz çizecek zamanı kalmamıştı. kiliseye varınca yardımcıları adamı ayağa diktiler. zavallı başına gelenleri anlamamıştı. leonardo adamın yüzünde görünen inançsızlığı, günahı, bencilliği resme geçiriyordu. ressam işini bitirdikten sonra sarhoşluğun etkisinden kurtulan berduş gözlerini açtı ve bu harika duvar resmini gördü. şaşkınlık ve hüzün dolu bir sesle şöyle dedi : ' ben bu resmi daha önce gördüm ' ' ne zaman ? ' diye sordu ressam. o da şaşırmıştı ! ' üç yıl önce.. elimde avucumda olanı kaybetmeden önce.. o sıralarda bir koroda şarkı söylüyordum, pek çok hayalim vardı, bir ressam beni isa' nın yüzü için modellik yapmak üzere davet etmişti.. '

  iyi ve kötünün yüzü aynıdır.. her şey insanın yoluna ne zaman çıkacağına bağlıdır. "

  bu da tanıdığımız en sevilesi hyde olan durden' dan, iyi akşamlar müdavimler.

  dr jekyll and mr hyde
  5 ... elisabethvogler
 • izlediğiniz en iyi türk dizisi

  8.
  yedi numara
  çemberimde gül oya

  ikisinin de oldukça naif bir dokusu vardı hala Arada açıp izlerim.
  6 -1 ... elisabethvogler
 • h m vakası

  1.
  epilepsi nöbetleri neticesinde ameliyat olarak hipokampusu alınan ünlü henry gustav molaison vakası.

  nörobilimin henüz gelişmediği dönemlerde hipokampusun ehemmiyeti keşfedilememiş olduğu için dönemin cerrahları atakları azaltmak adına henry' nin hipokampusunu alıyorlar. ameliyat neticesinde henry' de ciddi boyutta anterograd ve kısmi olarak retrograd amnezi görülüyordu. epilepsi nöbetleri azalsa da, henry' nin beyni yeni anılar oluşturamıyordu.

  vaka, beyin yapılarının keşfi ve nörobilim adına tarihin en mühim vakalarından biridir. hala yeni anılar oluşturabiliyorsanız, bunu belki de henry' e borçlusunuz.

  (bkz: hipokampus)
  1 ... elisabethvogler
 • pharoahe monch

  1.
  nerede bu sözlüğün rapseverleri ?!

  bu başlık bana mı kalacaktı ?

  mumble rap zımbırtısının popüler olduğu günümüzde, eski parçalarıyla gülümseten rap tanrılarından. asıl adı troy donald jamerson imiş bunu ben de yeni öğreniyorum.

  bu da en sevdiklerimden biri

  https://www.youtube.com/watch?v=JZ6-FYAngvc+
  2 -2 ... elisabethvogler
 • sevgilisi olmayanlar şu an napıyor acaba

  5.
  besin piramidi ekseninde ilerleyip, bunu mutualist bir yaşam biçimine dönüştürüp olayı parazitliğe vardıran ilişkileri uzaktan izleyerek ' çak ' yapıyoruz.

  (bkz: high five)
  1 -2 ... elisabethvogler
 • peaky blinders

  78.
  Bu diziyi izlediğinde her kelimeden önce ' fookin ' diyesi geliyor insanın.

  Grace yeniden dahil olduğunda diziden biraz soğumuştum fakat patronumuz tommy' nin hüzün dolu günleri grace' ye bile sempati duymama yol açtı.

  peaky blinders
  in a dusty black coat with a red right hand !
  1 ... elisabethvogler
 • kitap alıntıları

  3179.
  '' muhtar, avluyu yeniden taradı gözleriyle. o her şeyin mutlaka bir iz bırakacağına inanıyordu, izsiz şey olamazdı; kuşların bile izi vardı gökyüzünde, sözcüklerin dişte, bakışların yüzde.”

  hasan ali toptaş-gölgesizler
  5 ... elisabethvogler
 • özgür baba

  4.
  kadim dostu curasıyla kahveme eşlik eden güzel insan.

  sanatından başka alıp vereceği olmayan ve yaşamını sanatına adayıp tecessüsle geliştiren incelikli insanları seviyorum.

  https://www.youtube.com/watch?v=yVQmeMYbGko+
  3 ... elisabethvogler
 • split brain

  1.
  bilhassa epilepsili hastalara uygulanan operasyon sonucu ortaya çıkan durum.

  beynin bir bölümündeki sinir hücreleri aşırı reaktif hale gelir ve bu corpus callosum adı verilen bir yapı ile beynin diğer bölümüne iletilir. hastalığın, beynin her iki lobuna da hasar vermemesi adına corpus callosum kesilir. bağlantının kesilmesinin etkileri her ne kadar dışarıdan belirgin olmasa da, ayrık beyinli insanlar vücutlarının sağ ya da sol tarafının istem dışı davrandıklarını söylerler. örneğin bir erkek hastanın, bir eliyle karısına vurmak isterken, öteki eliyle onu durdurmaya çalıştığı görülmüştür.
  3 ... elisabethvogler
 • erkekleri itici yapan detaylar

  2634.
  - eril kimliklerinden kaynaklanan bir ' ben her şeyi bilirim ' edasına sahip olmaları. bu maalesef en cahilinden en tahsillisine, fark gözetmeden var olan itici bir özellik.

  - birlikte oldukları her kadını meze konusu yapıyor olmaları, kimse sizin kiminle ne yaptığınızı merak etmiyor.

  - bir de ' kötü çocuk ' imajıyla kafayı bozmuş olmaları. bu imajın altında bir aşağılık kompleksi yattığını biliyoruz, rol yapmanıza lüzum yok.

  ha bir de, toplum içinde seri olarak sesli bir şekilde küfür ediyor olmaları.
  5 -3 ... elisabethvogler
 • çay vs kahve

  232.
  Çayın her halini çok severim, aromatik çaylar oldukça ilgimi çeker.

  Kahve konusundaysa tam bir köylüyüm. Değişik tatlara kapalıyım, yalnızca sade türk kahvesi seviyorum.

  ikisinin de yeri ayrı fakat kahveyi içmek kadar yapmak da keyifli bir iş. Kahve yaparken dinlediğim bir müzik listem bile var. Bu başlık sayesinde şimdi gidip kahve yapacağım

  https://youtu.be/LaJ6mCMFsJc
  3 ... elisabethvogler
 • kendi kendine psikanaliz

  2.
  psikolojinin gelişimine büyük katkıları olan psikolog karen horney' e ait kitap.

  daha evvel dört büyük kuramcıya göre - freud, adler, jung ve horney- kendi yaşam öykümün analizini yapmıştım fakat daha detaylı bir analiz adına yardımcı olabileceğini düşündüğüm için en kısa sürede bunu da satın almayı planlıyorum.

  kendisinin de söylediği gibi, kişinin kendini analizi büyük bir kararlılık, öz disiplin ve aktif mücadele gerektirir ve tek bir kitap elbette bu analiz adına yeterli değildir.
  4 ... elisabethvogler
 • erkekliği ispatlama yöntemleri

  13.
  erkek olduklarını ispatlamak adına, avustralya' daki mardudjara aborijini çocuklar, sünnet sonrası deri parçalarını yutmalılar, papua yeni gine' de dağlık bir bölgede yaşayan çocuklar burunlarına sivri dallar sokup kanatmak zorundalar, satere mave kabilesinin çocukları mermi karıncası dolu eldivenlere ellerini sokuyorlar.

  bu ve böyle pek çok örnekte olduğu gibi, erkekliği sertlikle özdeşleştiren ilkel bir kabilenin üyeleri değilseniz şayet, yerleşik eşitsizlikleri inkar edip yönünüzü yaşamın inceliklerine çevirebilirsiniz. şiddet, erkekliğin ana motifi olamaz.
  4 -4 ... elisabethvogler
 • erkeklerin 30 yaşından sonra çöp olması

  12.
  Tartışmaya lüzum yok , sartre yanıtlamış,

  " güzel erkek yüzü dediğin böyle olur işte. Yaşantılar ve tutkularla yıpranmış, çökmüş. "

  (bkz: bulantı)
  4 ... elisabethvogler
 • türk sinemasında efsanevi replikler

  12.
  - buzdolabı işine girerim, yalnız iki şartım var. birincisi yüzde elli bir hisse benimdir. ikincisi buzdolabının ismi oktay olacak.

  + aman fehmi bey sizin oğlunuz bu kadar soğuk mu ?

  - doğru söylüyorsun, oktay'a ayıp olacak.

  (oktay buzdolapları)

  (bkz: aile şerefi)
  4 ... elisabethvogler
 • the dark knight

  395.
  bir çizgi roman muhabbeti sonrası, heyecandan maymun gibi zıplayarak yeniden izlediğim nefis film.

  the dark knight
  5 ... elisabethvogler
 • yeni şeyler getiriyorum