• namümkün

  19.
  yaşamak mı bu diyorum seni düşledikçe. ellerin bir yarayı kapatıyor, bilmiyorsun. ellerin bir yarayı kapatırdı biliyorum, fakat ellerin nerde ? hangi şairin sesiydi bu ? çokça unutuyorum son zamanlarda. bildiğim tüm şairleri unuttum, satırlar beynimde dönüyor. sen bir yarayı örttüğünü unutuyorsun, en çok buna kırılıyorum. aynaya bakmamış gibi yaşıyorsun. aramızdaki yıllar yitiyor, tüm incinmişliğin ezberimde. annen oluyorum, sen memelerimin üzerinde bir çocuk.. parmaklarım şakaklarına ulaşmak için çırpınırken, hangi çürümüş kalbin yüküyle eziliyorsun ? çizgilerin ellerime doluyor, yaşanmışlıklarının şeklini alıyorum ve hak veriyorum sana.

  namümkün

  bir mum yanmaya devam etse dahi karanlığa dönebilir insan yüzünü, zira bazı şeyler namümkün.
  7 -1 ... elisabethvogler
 • sözlük yazarlarının çizimleri

  1281.
  sözlük yazarlarının çizimleri

  kolomon moore' nin sadist kadınları arasında venüs.. Bunların munch' la olan ilgisini bilinç dışıma veriyorum. Birtakım karalamalar..
  11 -4 ... elisabethvogler
 • tegv

  23.
  Bugün tanıtımına katılıp gönüllü olmak için başvurduğum muhteşem oluşum. Buradaki gönüllü profilinden pek haz etmemiş olsam da, Velilerle ve eğitimcilerle ettiğim sohbetler neticesinde sahiden ne kadar faydalı bir vakıf olduğunu bizzat görmüş oldum. Henüz eğitime başlamadım, inanılmaz heyecanlıyım ! Umarım sanata olan sevgimi ve naçizane bilgilerimi çocuklara aktarabilirim. Bu başlığa geliş sebebimse çocukların çalışmalarını incelerken denk geldiğim bu sevimli yazı oldu

  tegv

  Aslan iyi biri !
  4 ... elisabethvogler
 • en iyi film müzikleri

  2298.
  abre los ojos ' taki müzikler kadar iyi seçilmiş müziklere hiçbir filmde rastlamadım.

  (bkz: massive attack - risingson)

  fakat hiçbiri dead man' in soundtrackini alt edemez bana kalırsa. filmin müziği değil, müziğin filmi var adeta ! film tamamen neil young' un parçasına çekilmiş koca bir klip.

  https://video.uludagsozluk.com/v/az-kişinin-bildiği-muhteşem-şarkılar-155635/

  6 ... elisabethvogler
 • sahaf

  83.
  sahaf

  geçen hafta kitap fuarındaki bir sahafta raflarda göz gezdirirken bu kitabı görüp hemen yapışmıştım. sahibi olan amca o kadar tontişti ki, kitabın fiyatını sorduğumda önce kırk dedi, sonra altmış olduğunu gördü fakat ilkin kırk dedim dönmek olmaz deyip kitabı o fiyattan verdi. kocaman, ruhsuz kitap mağazalarından, kitaplar hakkında zerre bilgisi olmayan suratsız satıcılardan o kadar sıkıldım ki, o beyefendi kitapları yeniden sevdirdi resmen. yeni bir mağazaları da açılmış, en kısa sürede uğrayıp inceliğine karşılık birkaç kitap almayı düşünüyorum.

  ruhsuzluğun revaçta olduğu günümüzde, incelik timsali olan sahafları sevmek, korumak gerek. zira en olması gereken yerde, kitapların arasında dahi sıcak bir gülümseme, hoş bir söz duymaktan o kadar yoksunuz ki !

  (bkz: selim ileri)
  6 ... elisabethvogler
 • mezarlık kitabı

  3.
  mezarlık kitabı
  mezarlık kitabı

  Bu kez kitap hediye edilen taraf oldum !

  Bir de, kapağını açar açmaz aşık oldum.

  " Sen daima sensindir, bu değişmez. Sen her zaman değişirsin ve bu konuda yapabileceğin bir şey yoktur. "
  8 ... elisabethvogler
 • gecenin şarkısı

  31066.
  https://youtu.be/EqPtz5qN7HM

  Gipsy kings coverını da çok seviyorum fakat geceye bu uygun düşüyor.

  eagles - hotel california

  " such a lovely place, such a lovely face "
  9 -1 ... elisabethvogler
 • 14 şubatın ardından geriye kalan

  27.
  14 şubatın ardından geriye kalan

  Sanatçı: jana brike
  7 ... elisabethvogler
 • intihar

  1877.
  en büyük alışkanlığımızdan, yaşamaktan vazgeçmek.

  '' Sartre' a göre ' intihar dünyada var olmanın bir başka yoludur ' Çünkü kişi bir eylem olarak ölümü seçtiğinde, kendi varlığının farkına vararak, varlığının tanımını hiçlikle yapar. ''

  Nilgün marmara
  8 -1 ... elisabethvogler
 • modern insanın en büyük problemi

  1329.
  susmak ve -mış gibi yapmak.

  gördüklerini, işittiklerini, hissettiklerini susmak. görmüş gibi, duymuş gibi, hissetmiş gibi yapmak. en nihayetinde kim olduğunu dahi bilemeden, var olduğu sanrısıyla yitip gider modern insan.
  6 ... elisabethvogler
 • unutmak istememek

  23.
  " insan unutmak için sevmez ki, unutmamak için sever. " Diyen dedeyi hatırıma getirdi bu başlık.

  Unutmak zayıflık ve vefasızlıktır bana kalırsa, yaşanan ne olursa olsun. Kaldı ki hatırlamanın diri tuttuğu, güçlü kıldığı taraftarıyım. Bir anı sandığım var, güzel günlere dair minik nesneler biriktiriyorum. Orhan pamuk' un deyimiyle, Bir nevi masumiyet müzesi.. ara sıra açar tek tek hepsine bakar o günleri anımsamaya çalışırım. insan olmanın yüceliği unutmayı istememekte yatıyor bana kalırsa.
  6 -1 ... elisabethvogler
 • en kötü sigara

  47.
  yanımda içilen sigara.

  hele bazı bünyeler yüzüme üfleyerek baca olarak kullanmayı baya seviyor, boğuluyorum.
  9 ... elisabethvogler
 • bir insan neden yalnızlığı seçer

  70.
  sahteliklerden, incelikten uzak tavır ve düşüncelerden usandığı için. içini döktüğü her insanın, içindekileri kırıp dökmesinden yorulduğundan yalnızlaşır insan.

  bir şükrü erbaş şiirinden devşirerek anlatmak gerekirse, insanın içini dökmekten vazgeçmesi yalnızlık !

  '' Senin korkularını,
  benim inceliğimi doldurup yüreğime,
  Bıraktığın boşluğu yonta yonta
  binlerce heykelini yapacağım ''

  (bkz: senin korkularını benim inceliğimi)
  8 -1 ... elisabethvogler
 • babama mektup

  6.
  korkuyu beklerken kitabında yer alan bu hikaye, tüm eserleri içerisinde oğuz atay' ın kendisini en iyi anlattığı yazısıdır aynı zamanda.

  onun ruhunu kendiminikine benzetmişimdir daima hakkım olmayarak. yıllar evvel bu parçayı okuduğumda sahiden de ne kadar yakın olduğumuzu idrak etmiştim. sonraları daha bir şefkatle öptüm fotoğrafını. ben de babasına kızgın çocuklardan biriydim. büyüdükçe esasında babama ne kadar benzediğimi, sahip olduğum tüm güzel duyguların kaynağının o olduğunu idrak ettim. en acısı kötü yönlerimin de onunkiyle benzeşiyor oluşuydu benim için. anlayıp, affetmek büyümeye delalet sanıyorum. onu affettikçe mi anladım, anladıkça mı affettim bilmiyorum fakat ilk kez birinin özlemiyle ağladım. benzeşmek her zaman o kadar iyi değil, ikimiz de duygularımızı belli etmek konusunda beceriksiziz, üstelik yabancıymışız gibi büyümüşken ben, her şey daha zor oluyor.

  dinlemek isteyenler için bu güzel bir seslendirme olmuş.

  https://www.youtube.com/watch?v=mzhOFal3NvU+

  işte bütün terakkinizi gördüm ve aslıma rücu ediyorum.
  9 -1 ... elisabethvogler
 • yazarların iç burkan çocukluk anıları

  1.
  Mini mini bir tontişken, halam beni salıncakta sallıyormuş. Bileğinden eksik etmediği bir bileziği vardı , o topuğuma takılıp etimi koparmış, haliyle ben zırlamaya başlamışım, dayanamayıp halam da ağlamış. Onu öyle görünce gözyaşları içerisinde ' ağlama halacım, hiç canım yanmadı ' demişim biraz da sırıtarak, üzülmesin diye.

  insan yedisinde neyse, yetmişinde de oymuş sahiden.
  9 -1 ... elisabethvogler
 • ethnique punch

  14.
  pek sevdiğim bir türk rapper. bu da kendisini tanıdığım ilk parçası

  https://video.uludagsozluk.com/v/birazdan-gelir-sur-sesi-134579/  ' nedense tek gülen benim, mizahım hoyrat ! '
  3 ... elisabethvogler
 • tutum

  12.
  faşizm, yahudi düşmanlığı ve ikinci dünya savaşı sosyal psikologların bu sorunlara eğilmelerine yol açmış, adorno ve arkadaşları yahudi düşmanlığı ve ayrımcı ön yargının psikanalitik açıdan temellerini incelemiş ve bu çalışmalar, genellikle ön yargılı ve kalıplaşmış tutumların, kişilik bütününün vazgeçilmez bir parçası olarak, kişiyi, kendi iç çatışmasına karşı koruyucu bir görev yüklediğini öne sürmüştür.

  bundan yola çıkarak, tutumların erken çocukluk dönemlerinde gelişen kişiliğin koruyucu bir parçası olduğu ve tutum psikolojisinin, kişilik psikoloji içinde ele alınabileceği ortaya konmuştur. erken yaşlarda öğrenilen tutumlar, önemli yaşantı ve olaylar çerçevesinde bazı değişikliklere uğrayabilir, bununla birlikte çoğunlukla durağan ve değişmezdirler. klasik sayılan bir araştırma, abd' deki üç yaşındaki zenci çocukların insanlarda siyah - beyaz ayrımı yapabildiklerini ve beyazı siyaha - ne yazık ki - üstün gördüklerini ortaya koymuştur.
  1 ... elisabethvogler
 • gecenin film sahnesi

  490.
  gecenin film sahnesi

  '' sanat, içinde geleceği barındıran bir silahtır. ''

  (bkz: noviembre)
  3 ... elisabethvogler
 • hotaru no haka

  51.
  Akiyuki Nosaka’ nın ikinci Dünya Savaşı esnasında açlıktan ölen kız kardeşinden özür dilemek - zira kendisi seita kadar fedakar bir abi olamamış - adına kaleme aldığı, Hotaru no Haka isimli yarı biyografik kitabından uyarlanarak, isao takahata' nın yönetmiş olduğu oldukça duygu yüklü bir animedir.

  kardeşim ve annemle izleme fırsatını yakaladığım için benim açımdan çok daha anlamlı oldu zira o koruma duygusunu, fedakarlığı tam anlamıyla hissettim. seita kız kardeşi için endişelendikçe ben de kız kardeşime sarıldım. tıpkı david lynch' in mulholland dr' de renkleri kullanması gibi, burada da mavi renkler gerçekliğe, pembe tonlarıysa bilhassa setsuko' nun iç dünyasına vurgu yapıyormuş. ateşböcekleri de, savaş karşıtı bir anime olarak, anlayacağınız üzere gençleri temsil ediyor.

  ' ateşböcekleri neden bu kadar çabuk ölmek zorunda ? '

  hotaru no haka

  ve o şeker kutusu !
  3 ... elisabethvogler
 • aniden gelen anlamsız istekler

  22.
  hayatını bok çukuruna çevirip orada debelenirken etrafındaki insanları suçlayan, hiçbir engeli olmadığı halde nasıl yaşamak istediğine ve bu yaşama kimleri dahil etmek istediğine karar veremeyecek kadar aptal olan insanları bir uçağa tıkıp ilk benim keşfetmiş olacağım bir adaya düşürmek istiyorum. cannibal holocaust !
  5 -2 ... elisabethvogler
 • yeni şeyler getiriyorum