• coşkun aral anlatıyor

  1.
  gazeteci ve foto muhabiri olan coşkun aral' ın, fantastik diye tabir edilebilecek denli heyecanlı olan, meslek hayatından edindiği anılarını aktardığı kanal. neredeyse açıldığı ilk günden beri takipteyim. yaşamı her yönüyle deneyimleyen ve deneyimleri konusunda paylaşımcı olan insanlara bayılıyorum.

  kadın/kız içerikli başlıklardan fırsat bulunamadığı için göz ardı edilen muazzam kanal aynı zamanda.

  coşkun bey çok tontişsiniz size dede diyebilir miyim ?

  https://www.youtube.com/watch?v=TAr_kGL7pTQ+
  3 -1 ... elisabethvogler
 • çocuk olmadığınızı hissettiğiniz o an

  5.
  anneeannem vefat ettiğinde, annemin ' benim artık annem yok ' deyip sarılarak kucağımda ağladığı andı. o andan sonra ikimiz de artık çocuk olmadığımızı idrak ettik.
  5 ... elisabethvogler
 • black sabbath

  173.
  paranoid' le geceme eşlik eden grup. birazdan tüm ışıkları kapatıp, ışık yayan her şeyin fişini çekip, halıyla sevişip tavanı izleyerek kulaklarım kanayana dek dinleyeceğim şarkıların sahibi grup aynı zamanda. keşke zihnimizin de fişini çekip dinlendirebilsek bazen ve içeri hiç ışık sızmasa.

  https://www.youtube.com/watch?v=0qanF-91aJo+
  2 -1 ... elisabethvogler
 • sözlük yazarlarının çizimleri

  1339.
  sözlük yazarlarının çizimleri

  yağlı boyadan sıkılıp kardeş boyalarıyla yapılan karalamalardır. Bir şeyler çizmeyeli aylar oldu, bunu atarken özlediğimi fark ettim.

  Takip ettiğim bir sanatçıdan görüp çizmiştim, burdan ona özürlerimi sunuyorum.*
  10 -1 ... elisabethvogler
 • will eisner award

  1.
  en kısa tanımıyla çizgi roman dünyasının oscar' ı. ismini, anlayabileceğiniz üzere efsanevi çizgi roman yazar/çizeri will eisner' den almıştır.

  en iyi kısa öykü, en iyi mizahi eser, en iyi antoloji gibi pek çok dalda verilir.
  1 ... elisabethvogler
 • kidega

  13.
  hakkında bu kadar çok kötü entry girilmesine şaşırdığım kitap alışveriş sitesi.

  geçen hafta ilk alışverişimi yaptım, kitaplarım tedarik sürecinden hemen sonra kargoya verildi ve çok sevimli bir paketlemeyle elime ulaştı. ayraç, masa takvimi gibi sevimli minik hediyeler de vardı paketimin içerisinde. kitapları kitapçılardan almayı tercih ediyorum, dokunarak alma muhabbeti değil de daha ziyade alacağım kitabı ararken yeni kitaplar keşfetmek adına yapıyorum. fakat belirli birkaç kitabı birden alacaksam internetten almak hem daha uygun hem de daha kolay bir yol. düzenli olarak alışveriş yaptığım bir site yok doğrusunu söylemek gerekirse, hepsini deniyorum.

  fakat uzun bir süre kidega' yı tercih edeceğim gibi gözüküyor. zira çizgi roman bulmak - nedendir bilinmez ?! - inanılmaz zor. o bilindik sitelerde zaten yok, çizgi roman satan sitelerdeyse dc/marvel romanları gibi her yerden ulaşabileceğiniz klasik çizgi romanlar var. bağımsız çizgi romanları bulmanın hayli zor olduğu günümüzde (!) kidega her türden çizgi romanı bünyesinde barındırarak kalbimi kazanmış ve uzun süre alışveriş yapacağım bir site olmuştur.
  1 ... elisabethvogler
 • anın görüntüsü

  34163.
  anın görüntüsü

  Sonunda bebeklerime kavuştum !!
  Şunların tonteliğine bakar mısınız, Çizimleri inanılmaz güzel.

  Başlamak için sabırsızlanıyorum. Yaşasın çizgi romanlar !
  6 -1 ... elisabethvogler
 • deneyime dayalı esneklik

  1.
  Beyin çevreye maruz kaldıkça değişir ve çevreyi daha etkin algılamak adına şekillenir.

  Fantastik Bir deneyle açıklamak gerekirse, bir kedi yavrusu doğduğunda beyninde eğik, dikey ve yatay tüm yönelimlere tepki veren nöronlar bulunur. Öte yandan blakemore ve cooper' ın düzenlediği deneyde, yavru kedinin salt dikeylerden oluşan bir çevrede büyütülmesinin görsel korteksini yeniden şekillendirdiğini ve nihayetinde öncelikle dikeylere tepki veren nöronların söz konusu olduğunu bulmuşlardır. Yani yavru kedinin beyni, maruz kaldığı çevreye en iyi tepkiyi verecek biçimde şekillenmiştir.

  Beyin tarama yönteminin kullanıldığı deneylerde bunun insanlarda da görüldüğü saptanmıştır. Yani dikey ve yatay nesnelere tepki veren nöronlarımızın sayısı, eğik olanlara oranla daha fazladır. Aynı şekilde insanlarda, fusiform yüz alanı olarak adlandırılan ve yüzlere en iyi tepkiyi veren birçok nöron içeren bir alan bulunur. Bunda evrimin de etkisi olabileceği gibi, bu durum büyük oranda deneyime dayalı esneklik neticesinde oluşmuştur.
  2 ... elisabethvogler
 • 10yearchallenge

  9.
  Sosyal medyadan hayli uzak biri olarak, yengemin whatsapp hikayelerinde, yıllar evvelki saçma sapan hallerimi gördüğümde öğrendiğim b*ktan challenge.

  Her şey tamam da beni neden paylaşıyorsun ?!
  2 ... elisabethvogler
 • film tavsiyeleri

  84.
  children of men

  Distopya seviyorsanız şayet, izlediğim en iyi distopik film olabilir.
  1 ... elisabethvogler
 • anın görüntüsü

  34115.
  anın görüntüsü

  tatil benim için bol bol çizgi roman ve film demek !

  Maus' u çok aradım, sonunda ingilizcesini ikinci el olarak buldum. ilk okurunun çizdiği yerlere odaklanıp, acaba neden burayı çizmiş diye sorgulamaktan kitabı okuyamıyorum. ikinci el kitapların da böyle bir güzelliği var, yaşadığını hissediyorsunuz.

  (bkz: maus a survivor s tale)
  (bkz: art spiegelman)
  8 ... elisabethvogler
 • hediye olarak kitap almak

  40.
  Kitap hediye etmek de, hediye edilen taraf olmak da çok güzel. Sık sık bana kitap gönderen bir arkadaşım var, yeter gönderme artık falan diyorum ama hoşuma gidiyor tabii. Zaten paket açmaktan inanılmaz zevk alıyorum, bir de içerisinde hangi kitap var heyecanıyla açmak çok daha keyifli oluyor.

  Benim de böyle saçımı kesip, kitabın arasına koyup gönderme gibi nostaljik zevklerim vardı fakat yoluk gezmekten bıkıp bıraktım.
  4 ... elisabethvogler
 • hiperaktiflerin zeki olarak yafta edilmesi

  7.
  Bilakis, beyin metabolizmaları daha yavaş çalışır ve aynı şekilde nöronlar arası iletişim de zayıftır.

  Hiperaktivite tanısı konan çocuklarda, beynin bazı bölgelerinin daha geç olgunlaştığı da görülmüştür aynı zamanda.
  4 ... elisabethvogler
 • vildan atasever in halı almaya gelmesi

  9.
  (bkz: kriptomnezi)
  3 ... elisabethvogler
 • i feel the dark

  4.
  taptığım bir opeth parçası.

  güzle anlaşamasak da, dinlediğim ilk parçası dirge for november -pek sevgili- olmasından sanırım, opeth' i sonbaharla özdeşleştiriyorum daima. onunla birlikte sonbaharı da sevmeye başlıyorum sanırım. üniversitenin orada ormanlık bir alan var ve sonbaharda gerçekten nefis bir görüntü çıkıyor ortaya. sararmış yapraklarıyla yüzlerce ağaç, arka planda deniz ve kulaklarımda opeth.. psikopat gibi o anın tadını çıkarmak için üniversiteye gidene dek farklı şarkılar dinliyor, o ormanlık alana en sevdiğim gitar solosunu denk getirecek şekilde de müziği başlatıyorum. benim de böyle ufak zevklerim var, bu dünya için fazla tontiş bir insanım.

  https://youtu.be/RfVGbqA6nQA
  3 -1 ... elisabethvogler
 • balkonda it gibi titrerken sigara içmek

  11.
  Balkonda it bi gibi titrerken sigara içen arkadaş yalnız kalmasın diye boş boş it gibi titremek var bir de.

  Kendilerini marla singer sanıp , ilişkilerden dem vurmaya da başladıysa o sigara hiç bitmez. Yavaş yavaş çeker, uzaklara dalar falan. Siz de Ucuz ilişkilere maruz kaldığınız yetmiyormuş gibi üstüne bir de poponuzun donduğuyla kalırsınız. Bok için demek istiyorum ama siz ondan da anlamazsınız ya..
  4 ... elisabethvogler
 • fal baktırmak

  71.
  Çok afedersiniz ama s*kimsonik bir mevzu.

  Falcı kapısında yatıp, saçına yüzük bağlayıp fincan başında bekleyen arkadaşları olan biri olarak söylüyorum ki, lütfen uzak durun. Gözlemlerime dayanarak söylemeliyim ki, birinin sizi sevmediğini öğrenmek için para vermenize gerek yok. Arkadaşlarınıza sorabilirsiniz.

  (bkz: dost acı söyler)
  3 ... elisabethvogler
 • ilişkide bir kadının hoşuna giden davranışlar

  71.
  Bireyliğini unutmayıp, bir olabilmeyi başarabilmek.

  Bana kalırsa, kadın erkek gözetmeksizin, sağlıklı bir ilişkiden beklenen bu olmalı.

  insanlar kendi varlıklarını, ihtiyaçlarını, zevklerini bırakıp karşısındaki insana odaklanmak yerine, ilkin kendini keşfedip, kendi zevklerinden uzaklaşmadan, karşısındakine de böyle bir es fırsatı verdiği takdirde, sevgi, parazit bir ilişki biçimi olmaktan çıkacaktır.
  2 ... elisabethvogler
 • küçüklüğü hatırlatan en efsane şarkılar

  7.
  Aynı zamanda zil sesim de olur kendileri. Jack white' den sonra baya radikal bir karar oldu.

  https://youtu.be/bojx9BDpJks

  Telefon çalınca modum değişiyor resmen, tiiniyc mitiint ninci tirtle diye sırıtmaya başlıyorum. Tabii etraftakiler de öyle..
  1 ... elisabethvogler
 • maslenitsa festivali

  1.
  hristiyanlık öncesi pagan inanışına dayanan maslenitsa festivali, kışa veda edip baharı karşılama festivalidir. slav mitolojisine göre maslenitsa tanrı volos' la kişileştirilen bir güneş festivali. hristiyanlık geleneğindeyse büyük perhiz öncesindeki haftayı temsil ediyor.

  kışı simgeleyen samandan yapılmış, kadın kıyafeti giydirilmiş bir korkuluk yapılıyor ve yapılan hataların affedilmesiyle, şenlik ateşinin etrafındaki danslarla şenlik sona eriyor. bu samandan kadına çuçulka adı veriliyormuş.

  oldukça renkli bir festivale benziyor, umarım en kısa sürede gidip bizzat deneyimleyebiliriz.
  ... elisabethvogler
 • yeni şeyler getiriyorum